سرخط خبرها
خانه / اخبار روز / در هیچ جای دنیا رئیس بانک مرکزی، نرخ دلار را اعلام نمی‌کند – خرید شارژ ایرانسل

در هیچ جای دنیا رئیس بانک مرکزی، نرخ دلار را اعلام نمی‌کند – خرید شارژ ایرانسل

باشگاه خبرنگاران جوان: سیف رئیس کل بانک مرکزی در برنامه تیتر امشب در خصوص مسائل بانکی و نوسانات و التهابات بازار ارز اظهار داشت:عوامل غیر بنیادین بر این بازار اثر گذار است به طور مثال التهاباتی که آمریکا بر روی اقتصاد کشور ایجاد کرد و همچنین تحلیل های غیر منطقی برخی کارشناسان و رسانه ها در خصوص پیش بینی قیمت ارز
وی در باره برخورد با صندوق های مالی در سطح کشور تصریح کرد: احکام برنامه ششم در این خصوص در جهت افزایش قدرت بانک مرکزی صادر شده است اما به طور مثال در یکی از موارد پیش بینی شده که صندوق های با دارایی زیر ۳ میلیارد تومان نیاز به مجوز ندارند که این امر می تواند سبب ایجاد مشکلاتی شود و بانک مرکزی رایزنی های خود را برای حل این مشکل کرده است.

وی درباره مشکل تامین ارز اظهار داشت: بسته اعلامی ما اثر خود را در بازار گذاشته اما با توجه به شب عید تقاضا بالا است و اگر امکان استفاده از کارت های بین المللی وجود داشت نیاز به تامین اسکناس نبود و وضع بهتر می شد اما اکنون به دلیل تحریم امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد : برای کنترل بازار ، ارائه بسته حمایتی بانک مرکزی با سه پیشنهاد سپرده ریالی ، سپرده ارزی و پیش فروش سکه بود که پس از ۲ هفته اجرا مشخص شد مردم از سپرده ریالی استقبال کردند و سپرده ارزی مورد استقبال قرار نگرفت این نشان دهنده آنست که نسبت به آینده بازار ارز نگرانی ندارند.

رئیس بانک مرکزی تصریح کرد :میزان نقدینگی کشور هم اکنون ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان است؛ برخی انتقاد می کردند که دولت نقدینگی را کنترل کرده برای کاهش تورم و باعث رکود شده است اما می بینیم که علی رغم رشد نقدینگی تورم کنترل شد و کاهش یافته است.

وی تورم تک رقمی سال های ۹۵ و ۹۶ را از بزرگترین دستاورد های دولت دانست و گفت: این نشان می دهد که جهت گیری دولت درست بوده است و نقدینگی به سمت بنگاه های کوچک و متوسط که موجب افزایش اشتغال می شود هدایت شده است.

سیف در خصوص سرنوشت مدیران این موسسات گفت: برخی از این مدیران توسط قوه قضاییه دستگیر شدند و وثایق سنگینی برای آنها در نظر گرفته شده است.در رابطه با شکل گیری موسسات غیرمجاز سهل انگاری هایی در گذشته صورت گرفته و دستگاه های مختلف باید در این خصوص متناسب با مسئولیت خود اقدام کنند.

رئیس بانک مرکزی در رابطه با معضل بنگاه داری بانک ها اظهار داشت: بانک ها هیچ راهی جز آزاد کردن منابع خود ندارند تا قدرت اعطای تسهیلات را بالا ببرند و زمان بندی های لازم برای اجرای این امر صورت گرفته است.

رئیس بانک مرکزی درخصوص پیش بینی نرخ دلار گفت : در هیچ کشوری بانک مرکزی نرخ دلار را اعلام نمی کند زیرا این عملیات سفته بازی نیست ؛ بانک مرکزی فقط بازار را کنترل می کند و قیمت دلار باید بر اساس واقعیت های جامعه تعیین شود.

باشگاه خبرنگاران جوان: سیف رئیس کل بانک مرکزی در برنامه تیتر امشب در خصوص مسائل بانکی و نوسانات و التهابات بازار ارز اظهار داشت:عوامل غیر بنیادین بر این بازار اثر گذار است به طور مثال التهاباتی که آمریکا بر روی اقتصاد کشور ایجاد کرد و همچنین تحلیل های غیر منطقی برخی کارشناسان و رسانه ها در خصوص پیش بینی قیمت ارز .

وی در رابطه با ساماندهی موسسات مالی غیرمجاز توضیح داد: این واقعیتی بود که بانک مرکزی باید برای کنترل آن اقدام می کرد و با کمک رئیس جمهور این جراحی در اقتصاد صورت گرفت ؛ درحال حاضر موسسه مالی غیرمجاز نداریم و منابعی که برای پرداخت بدهی های این موسسات به سهامداران در نظر گرفته شده به پشتوانه دارایی های شناسایی شده از این موسسات است واقدامات بعدی منوط به شناسایی بیشتر دارایی های این موسسات است.

این مقام مسئول درباره حضور در مجلس و ارائه توضیحات به نمایندگان گفت:فرصت خوبی بود تا توضیحات لازم داده شود و روند گفتگوها مثبت بود.

وی افزود: برای اصلاح ساختار نظام بانکی تدابیری اندیشیده شده که یکی از آنها تاکید بر شفافیت هاست.

سیف در رابطه با تاثیر قیمت طلا و ارز از یکدیگر در کشور گفت: ۲ عامل قیمت بین المللی طلا و نرخ دلار بر روی قیمت طلا و سکه در کشور تاثیر می گذارد و بانک مرکزی در بسته پیشنهادی خود با حراج سکه سعی داشت حباب ایجادشده در بازار را از بین ببرد .

سیف درباره کاهش سود سپرده های بانکی و تاثیر آن بر بازار ارز گفت: اصل هدف ما از کاهش نرخ سود بانکی، ایجاد انضباط مالی بانک ها ، طبقه بندی سپرده ها و با توجه به رشد نقدینگی به منظور کنترل آن و جلوگیری از هجوم آن به بازار های دیگر بود.

وی افزود: اصولا سوال درباره نرخ دلار ، رسمی غیر معمول است که فقط در در کشور ما مطرح می شود.

سیف درباره اصلاح قانون پولی و بانکی گفت: یکی از جنبه های عقب ماندگی نظام بانکی ما قوانین پولی و بانکی است که بانک مرکزی قوانین جدید را پیشنهاد کرده که بخشی از آن در دولت تصویب شده و باید با هماهنگی مجلس زمینه را برای ایجاد یک قانون مدرن ایجاد کرد.

درباره ی back120

همچنین ببینید

زلزله ۵.۹ ریشتری در بوشهر – خرید شارژ ایرانسل

خبرگزاری ایسنا: زمین لرزه ای به بزرگی ۵٫۹ ریشتر حوالی کاکی در استان بوشهر را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *